RCP1206W11R0GEB
DigiKey Part Number
RCP1206W11R0GEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP1206W11R0GEB
Description
RES SMD 11 OHM 2% 2.4W 1206
Detailed Description
11 Ohms ±2% 2.4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCP1206W11R0GEB Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.060" W (3.10mm x 1.52mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)