RCP0603W25R0GEB
DigiKey Part Number
541-2654-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2654-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2654-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP0603W25R0GEB
Description
RES SMD 25 OHM 2% 1.5W 0603
Detailed Description
25 Ohms ±2% 1.5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCP0603W25R0GEB Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)