RCP0603W1K20GEA
DigiKey Part Number
RCP0603W1K20GEA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP0603W1K20GEA
Description
RES SMD 1.2K OHM 2% 1.5W 0603
Detailed Description
1.2 kOhms ±2% 1.5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCP0603W1K20GEA Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.023" (0.58mm)