RCP0505W75R0GEB
DigiKey Part Number
541-2652-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2652-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2652-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCP0505W75R0GEB
Description
RES SMD 75 OHM 2% 1.4W 0505
Detailed Description
75 Ohms ±2% 1.4W Chip Resistor 0505 (1412 Metric) Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
RCP0505W75R0GEB Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.055" L x 0.050" W (1.40mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)