RCL10202R20JNEF
DigiKey Part Number
541-RCL10202R20JNEFTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCL10202R20JNEFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL10202R20JNEF
Description
RCL1020 200 2R2 5% E02 E3
Detailed Description
2.2 Ohms ±5% 1W Chip Resistor Wide 2010 (5025 Metric), 1020 Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCL10202R20JNEF Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.098" L x 0.197" W (2.50mm x 5.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)