RCL061220K0FKEA
DigiKey Part Number
541-2351-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-2351-1-ND - Cut Tape (CT)
541-2351-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL061220K0FKEA
Description
RES 20K OHM 1% 1W 1206 WIDE
Detailed Description
20 kOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RCL061220K0FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)