RCL0612100RFKEA
DigiKey Part Number
RCL100CTR-ND - Tape & Reel (TR)
RCL100CCT-ND - Cut Tape (CT)
RCL100CDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCL0612100RFKEA
Description
RES 100 OHM 1% 1W 1206 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCL0612100RFKEA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)