RCG1206100RJNEA
DigiKey Part Number
541-1870-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-1870-1-ND - Cut Tape (CT)
541-1870-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG1206100RJNEA
Description
RES 100 OHM 5% 1/4W 1206
Detailed Description
100 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
RCG1206100RJNEA Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)