RCG040230R0FLED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 2 728
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 47 856
Datasheet
YAGEO
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Stackpole Electronics Inc
Walsin Technology Corporation
30 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
RCG040230R0FLED
DigiKey Part Number
541-RCG040230R0FLEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG040230R0FLED
Description
RES 30 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)