RCG040221K0FKED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 145 781
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Bourns Inc.
YAGEO
Cal-Chip Electronics, Inc.
Stackpole Electronics Inc
Walsin Technology Corporation
21 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Thick Film
RCG040221K0FKED
DigiKey Part Number
541-RCG040221K0FKEDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCG040221K0FKED
Description
RES 21K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)