RCA0805499RFKEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 131 580
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 14 975
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Direct
Panasonic Industry
YAGEO
Bourns Inc.
TE Connectivity Passive Product
499 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
RCA0805499RFKEA
DigiKey Part Number
541-2223-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCA0805499RFKEA
Description
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RCA0805499RFKEA Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)