RCA0612100RFKEALS
DigiKey Part Number
541-RCA0612100RFKEALSTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-RCA0612100RFKEALSCT-ND - Cut Tape (CT)
541-RCA0612100RFKEALSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCA0612100RFKEALS
Description
RES SMD 100 OHM 1/2W 1206 WIDE
Detailed Description
100 Ohms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
RCA0612100RFKEALS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)