MCS04020E4992BE000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay
In Stock: 0
Datasheet
49.9 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
MCS04020E4992BE000
DigiKey Part Number
541-MCS04020E4992BE000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCS04020E4992BE000
Description
RES 49.9K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MCS04020E4992BE000 Models
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)