IMC1812EU471K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 500
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
470 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 62 mA 26Ohm Max 1812 (4532 Metric)
IMC1812EU471K
DigiKey Part Number
IMC1812EU471K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1812EU471K
Description
FIXED IND 470UH 62MA 26 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IMC1812EU471K Models
Category
DC Resistance (DCR)
26Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 790kHz
Series
Frequency - Self Resonant
3MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)