IMC1210ER330J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
33 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 112 mA 6Ohm Max 1210 (3225 Metric)
1210 (3225 Metric)
IMC1210ER330J
DigiKey Part Number
IMC1210ER330J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1210ER330J
Description
FIXED IND 33UH 112MA 6 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
16MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
2.52 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.49mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.095" (2.41mm)