IMC1008ER5R6J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Würth Elektronik
In Stock: 1 446
Datasheet
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 170 mA 2.6Ohm Max 1008 (2520 Metric)
IMC1008ER5R6J
DigiKey Part Number
IMC1008ER5R6J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1008ER5R6J
Description
FIXED IND 5.6UH 170MA 2.6 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
2.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
42MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.075" (1.90mm)