IHLE4040DDEW2R2M5A
DigiKey Part Number
541-IHLE4040DDEW2R2M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLE4040DDEW2R2M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLE4040DDEW2R2M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLE4040DDEW2R2M5A
Description
FIXED IND 2.2UH 15A 8.76 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 15 A 8.76mOhm Max Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
8.76mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
30.1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Inductance
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±20%
Package / Case
Nonstandard
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.430" L x 0.426" W (10.92mm x 10.82mm)
Current - Saturation (Isat)
12A
Height - Seated (Max)
0.174" (4.42mm)