IHLE2020CDER1R5M5A
DigiKey Part Number
541-IHLE2020CDER1R5M5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-IHLE2020CDER1R5M5ACT-ND - Cut Tape (CT)
541-IHLE2020CDER1R5M5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHLE2020CDER1R5M5A
Description
FIXED IND 1.5UH 7.9A 19.8 MOHM
Detailed Description
1.5 µH Shielded Inductor 7.9 A 19.8mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
IHLE2020CDER1R5M5A Models
DC Resistance (DCR)
19.8mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
49.2MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Material - Core
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.232" L x 0.216" W (5.89mm x 5.49mm)
Current - Saturation (Isat)
9.4A
Height - Seated (Max)
0.135" (3.43mm)