IHB2EB180K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
18 µH Unshielded Wirewound Inductor 7.1 A 18mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
IHB2EB180K
DigiKey Part Number
IHB2EB180K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHB2EB180K
Description
FIXED IND 18UH 7.1A 18 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
18mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Bag
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.825" Dia (20.96mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.840" (21.34mm)