IHB2EB122K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
1.2 mH Unshielded Wirewound Inductor 900 mA 1.14Ohm Max Radial, Vertical Cylinder
IHB2EB122K
DigiKey Part Number
IHB2EB122K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHB2EB122K
Description
FIXED IND 1.2MH 900MA 1.14 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.14Ohm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 130°C
Packaging
Bag
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Size / Dimension
0.825" Dia (20.96mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
0.840" (21.34mm)