CW02B7R500JE70HS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
Datasheet
7.5 Ohms ±5% 3.75W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant, Pulse Withstanding Wirewound
CW02B7R500JE70HS
DigiKey Part Number
CW02B7R500JE70HS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW02B7R500JE70HS
Description
RES 7.5 OHM 3.75W 5% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
CW02B7R500JE70HS Models
Features
Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.188" Dia x 0.562" L (4.78mm x 14.27mm)