CW00518R00JS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
18 Ohms ±5% 6.5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
CW00518R00JS73
DigiKey Part Number
CWD-18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW00518R00JS73
Description
RES 18 OHM 6.5W 5% AXIAL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CW00518R00JS73 Models
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)