CW00510R00JE73
DigiKey Part Number
CWD-10RTR-ND - Tape & Reel (TR)
CWD-10RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CW00510R00JE73
Description
RES 10 OHM 6.5W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±5% 6.5W Through Hole Resistor Axial Moisture Resistant Wirewound
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CW00510R00JE73 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Moisture Resistant
Series
Temperature Coefficient
±30ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 350°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.22mm)