CRCW251242R2FKEGHP
DigiKey Part Number
541-42.2RTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-42.2RCT-ND - Cut Tape (CT)
541-42.2RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW251242R2FKEGHP
Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1.5W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.2 Ohms ±1% 1.5W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW251242R2FKEGHP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)