CRCW251240R2FKTG is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 2 465
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 437
Upgrade
YAGEO
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
Similar
YAGEO
Similar
40.2 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW251240R2FKTG
DigiKey Part Number
CRCW251240R2FKTG-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW251240R2FKTG
Description
RES SMD 40.2 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW251240R2FKTG Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.248" L x 0.124" W (6.30mm x 3.15mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)