CRCW20102R55FKEF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CRCW20102R55FKEF-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CRCW20102R55FKEF |
Description | RES SMD 2.55 OHM 1% 3/4W 2010 |
Manufacturer Standard Lead Time | 48 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.55 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CRCW20102R55FKEF Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200 |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 2010 (5025 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) |