CRCW2010165RFKEF
DigiKey Part Number
541-CRCW2010165RFKEFTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW2010165RFKEFCT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW2010165RFKEFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW2010165RFKEF
Description
RES SMD 165 OHM 1% 3/4W 2010
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
165 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW2010165RFKEF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)