CRCW120640R2DKTAP
DigiKey Part Number
CRCW120640R2DKTAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW120640R2DKTAP
Description
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/4W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40.2 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW120640R2DKTAP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)