CRCW08058K25FKTA
DigiKey Part Number
541-CRCW08058K25FKTATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW08058K25FKTACT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW08058K25FKTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW08058K25FKTA
Description
RES SMD 8.25K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.25 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW08058K25FKTA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)