CRCW08055K36FKEAC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CRCW08055K36FKEAC |
Description | RES 5.36K OHM 1% 1/8W 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5.36 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CRCW08055K36FKEAC Models |
Category | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Series | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Supplier Device Package |
Part Status Active | Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
Resistance | Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm) |