CRCW08055K10FKTA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 36 735
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 891
Datasheet
Upgrade
In Stock: 15 769
Direct
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
YAGEO
Panasonic Industry
Similar
YAGEO
Similar
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
5.1 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW08055K10FKTA
DigiKey Part Number
541-CRCW08055K10FKTATR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW08055K10FKTACT-ND - Cut Tape (CT)
541-CRCW08055K10FKTADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW08055K10FKTA
Description
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW08055K10FKTA Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)