Image for CRCW08052R20FKEBHP is not available
CRCW08052R20FKEBHP
DigiKey Part Number
541-CRCW08052R20FKEBHPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW08052R20FKEBHP
Description
CRCW0805-HP 100 2R2 1% ET5 E3
Customer Reference
Detailed Description
2.2 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW08052R20FKEBHP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)