CRCW08051R62FNEA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 10 802
Datasheet
Upgrade
YAGEO
Similar
YAGEO
Similar
1.62 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW08051R62FNEA
DigiKey Part Number
541-1.62CTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW08051R62FNEA
Description
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW08051R62FNEA Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)