CRCW080510K5DHEAP
DigiKey Part Number
CRCW080510K5DHEAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW080510K5DHEAP
Description
RES SMD 10.5K OHM 0.5% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.5 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW080510K5DHEAP Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)