CRCW060354K9DKEAP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
54.9 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW060354K9DKEAP
DigiKey Part Number
CRCW060354K9DKEAP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW060354K9DKEAP
Description
RES SMD 54.9KOHM 0.5% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW060354K9DKEAP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)