CRCW0603249KFKEAC
DigiKey Part Number
541-5283-2-ND - Tape & Reel (TR)
541-5283-1-ND - Cut Tape (CT)
541-5283-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0603249KFKEAC
Description
RES 249K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
249 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0603249KFKEAC Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)