CRCW060318R2FKEA
DigiKey Part Number
541-18.2HTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-18.2HCT-ND - Cut Tape (CT)
541-18.2HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW060318R2FKEA
Description
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18.2 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW060318R2FKEA Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)