CRCW0603120RFKEAC
DigiKey Part Number
541-CRCW0603120RFKEACTR-ND - Tape & Reel (TR)
541-CRCW0603120RFKEACCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0603120RFKEAC
Description
RES 120 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW0603120RFKEAC Models
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)