CRCW040254K9DKEDP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | CRCW040254K9DKEDP-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CRCW040254K9DKEDP |
Description | RES SMD 54.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 54.9 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CRCW040254K9DKEDP Models |
Category | Features Automotive AEC-Q200 |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) | Package / Case 0402 (1005 Metric) |
Part Status Obsolete | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm) |