CRCW040220K0FKTE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 20 000
Datasheet
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
20 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW040220K0FKTE
DigiKey Part Number
CRCW040220K0FKTE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW040220K0FKTE
Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW040220K0FKTE Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)