CRCW04021R02FNTD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
1.02 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
CRCW04021R02FNTD
DigiKey Part Number
CRCW04021R02FNTD-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW04021R02FNTD
Description
RES SMD 1.02 OHM 1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CRCW04021R02FNTD Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)