CRCW040210K0CHEDP
DigiKey Part Number
CRCW040210K0CHEDP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW040210K0CHEDP
Description
RES SMD 10K OHM 0.25% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±0.25% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
CRCW040210K0CHEDP Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)