CRCW020151K0FNED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Similar
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Panasonic Industry
YAGEO
51 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
CRCW020151K0FNED
DigiKey Part Number
CRCW020151K0FNED-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW020151K0FNED
Description
RES SMD 51K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW020151K0FNED Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)