CRCW0201360KJNED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 28 769
Datasheet
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 18 539
Datasheet
Upgrade
YAGEO
Upgrade
Panasonic Industry
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Similar
YAGEO
Similar
360 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
CRCW0201360KJNED
DigiKey Part Number
CRCW0201360KJNED-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW0201360KJNED
Description
RES SMD 360K OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW0201360KJNED Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)