CRCW02011K60JNED is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 10 000
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
Samsung Electro-Mechanics
Similar
YAGEO
Similar
Panasonic Industry
1.6 kOhms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Thick Film
CRCW02011K60JNED
DigiKey Part Number
CRCW02011K60JNED-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CRCW02011K60JNED
Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CRCW02011K60JNED Models
Category
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)