CPF110R000FKEE6
DigiKey Part Number
CPF10.0CTR-ND - Tape & Reel (TR)
CPF10.0CCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPF110R000FKEE6
Description
RESISTOR METAL FILM 1W 10.0 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms ±1% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CPF110R000FKEE6 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-65°C ~ 230°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)