CP0005100R0JE66 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 2 766
Datasheet
100 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Wirewound
CP0005100R0JE66
DigiKey Part Number
CP0005100R0JE66-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CP0005100R0JE66
Description
RES 100 OHM 5W 5% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CP0005100R0JE66 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
±400ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-65°C ~ 275°C
Part Status
Obsolete
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.875" L x 0.375" W (22.22mm x 9.52mm)