CMF7061R900FEEB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
61.9 Ohms ±1% 1.75W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF7061R900FEEB
DigiKey Part Number
CMF7061R900FEEB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF7061R900FEEB
Description
RES 61.9 OHM 1.75W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF7061R900FEEB Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)