CMF704K7500FHEK is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 90
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
4.75 kOhms ±1% 1.75W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
CMF704K7500FHEK
DigiKey Part Number
CMF704K7500FHEK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF704K7500FHEK
Description
RES 4.75K OHM 1.75W 1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CMF704K7500FHEK Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Discontinued at DigiKey
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)