CMF6561R900BER6
DigiKey Part Number
CMF6561R900BER6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMF6561R900BER6
Description
RES 61.9 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Customer Reference
Detailed Description
61.9 Ohms ±0.1% 1.5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety Metal Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CMF6561R900BER6 Models
Category
Features
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)